Gıdalar insanların yaşamını sürdürmelerinin temel ihtiyacıdır. Tükettiğimiz besinlerin değerleri proteinler, karbonhidratlar, lifler, vitamin ve mineraller günlük ihtiyacımızı karşılıyor mu? Gıda tüketiminde önem arz etmektedir. Sebzeler, et ve kuruyemişler gündelik hayatımızda tükettiğimiz en sık besinlerdir. Maksul Kuruyemiş yapmış olduğu araştırmalar neticesinde kuruyemiş çeşitlerinin yararları ve besin değerleri şunlardır:

 

  Badem

     Anadolu coğrafyasında en eski kuruyemiş çeşitlerinden olan badem, ılıman iklimi çok sevmektedir. Türkiye’de Akdeniz başta olmak üzere Ege, Güney Anadolu ve Marmara bölgelerinde yetişmektedir. Badem ailesi ikiye ayırılır: Acı ve tatlı olarak. Badem, gülgiller ailesine mensuptur. En taze kuruyemiş şekilde tükettiğimizde 50 gramında 285 kalori, 1.85 gr karbonhidrat, 9.35 gr protein, 27 gr sağlıklı yağ, kalsiyum, magnezyum, demir vb. besin değerine sahiptir. Yararlarını incelersek:

ü  Ciltteki uv ışınlarının yaralarını onarıp, düzenli tükettiğimiz cildi gençleştiril.

ü  İçeriğindeki yağlar ve lifler sayesinde ara öğünlerde tüketildiğinde tok tutar. Basen ve göbek yağlarını eritil.

ü  Kalsiyum sayesinde kemiklerimiz güçlü kılar.

ü  E vitamini, magnezyum zengini olan badem kalp sağlığını korur.

 

 Fındık

     Dünyada fındık tarımının %80 Türkiye’de gelmektedir. Başta Giresun olmak üzere Karadeniz çevresinde hasat yapılmaktadır. Maksul Kuruyemiş’in yaptığı araştırmalar sonuncunda besin değeri şunlardır: 50 gramına 314 kalori, 8.35 gr karbonhidrat, 7.45 gr protein, 4.85 gr lif, 30.4 gr sağlıklı yağ, A ve C vitamini, potasyum, kalsiyum ve demir içerir. Fındık en taze haliyle insan üzerindeki yararları şunlardır:

ü  Kalsiyum, potasyum, demir zengini olan fındık kemiklerimiz güçlendirir. Kas ve kramp gibi ağrıları ortadan kaldırır.

ü  Fındığın içerisinde B6 ve Omega-3 bulunmasıyla ruh sağlımızı olumlu etkiler. Ayrıca stresten uzaklaştırarak zinde tutar. Unutkanlık ve Alzheimer riskini azaltır.

ü   Kan dolaşımını düzerler ve kalp krizini engeller.

ü  Egzersiz sonrasında gereken protein ve enerjiyi karşılar.

 

  Ceviz

      Anadolu’muzun hemen her bölgesinde yetişen kuruyemiş çeşididir. Cevizin 50 gramında 327 gr kalori, 6.85 gr karbonhidrat, 7.6 gr protein, 32.6 sağlıklı yağlar, A ve C vitamin ile minareler içerir.  Cevizin yararları sağmakla bitmez!

ü  Omega-3 yağ sayesinde beyinde tümör gibi kanser türevlerinden korur.

ü  Zinde kılar ve stresimizi azaltır.

ü  Cevizi düzenli tükettiğimizde güçlü antioksidan olmasıyla bağışıklığımızı güçlendirir.

 

 

      Maksul Kuruyemiş, tükettiğiniz kuruyemiş besinleri değerlerini analizlerini sık sık gerçekleştirmektedir. En taze şekilde besin değerinden kaybolmadan muhafaza edilmektedir. Kuruyemiş siparişleriniz itila ve hijyen içinde ulaşmaktadır.